SEO Webroute LTD.

What We Do

We're always looking for new faces and fresh ideas

Rank tracking

Check website rankings in more than 300 location-specific Google search results that may vary by country, region, city, and language. With our free rank tracking tool, you can get daily and real-time ranking updates and track how your website ranks for target keywords. It also covers historical data, so it doesn’t take much effort to monitor ranking changes over time.

Webpage Audit

A comprehensive website audit is a starting point for your online success. Scan your website for existing errors in less than a minute to see what hurdles keep your rankings low. A website audit delivers clear-cut data so that a webmaster can easily spot and fix your website’s technical issues to improve its performance and user experience.

Page Speed Analyzer

Page speed is paramount for both your website visitors and Google that treats it as a ranking factor. With our Page Speed Analyzer, you can measure the exact loading speed of your pages on all devices, including smartphones and desktops. Get a report on what slows them down, packed with recommendations on how to speed them up.

Web Reports

Download the rank tracking, website SEO audit, and speed analysis results in PDF. You can customize how and when you want your reports to be delivered, including receiving email addresses and report schedules.

White label reports:

With a white-label option, you can use Semalt Analytics tools for the benefit of your customers. Deliver comprehensive reports to whoever you serve using unlimited white-label and delivery templates.

Web Analytics API

Crunch the numbers and Semalt Analytics data via an API to make your analytics easier and scale your business. Request access to our API to learn how you can get started on it.

Webroute

We Know Exactly What We Are Doing

Many leading brands from various sectors prefer Webroute for their content work. You can be inspired by the stories of brands advancing with Webroute's content strategies in their journey to success, and you can take action immediately for your own success strategies.

%
92

Google's Global Market Share

Google continues to grow in the search engine market

%
63

Mobile Device Usage in the World

Mobile usage rate worldwide

%
60

Global Internet Access

Access of the world population to the internet

%
53

The Power of SEO

Organic traffic channel compared to other channels (global)

Price

References 3

Aysel Acar

Search Engine Marketing

Get your business the visibility it deserves with our expert Search Engine Optimisation services.

What skills are needed for SEO?

  When it comes to SEO, a combination of analytical thinking and marketing skills should be combined. Also, it is essential to be creative for coming up with interesting and unique content.

Biz Kimiz?

Dijital çözümler, 21. Yüzyıl teknoloji çağında hem bireysel hem de kurumsal faaliyetler açısından elzem ihtiyaçlardan birisidir. Teknolojik gelişmelerin yarattığı ihtiyaçların en yüksek kalite standartlarına uygun olarak karşılanmasında etkin bir rol üstlenmek üzere 2005 yılından beri aktif olan adwordstr.com ve bir çok farklı platform ile başlayan google serüveni 2017 yılından itibaren global anlamda hizmetler sunma durumuna gelmiştir. Webroute Birleşik Krallıkta Londra merkezli hizmet vermektedir.

  Dijital çözümler, 21. Yüzyıl teknoloji çağında hem bireysel hem de kurumsal faaliyetler açısından elzem ihtiyaçlardan birisidir. Teknolojik gelişmelerin yarattığı ihtiyaçların en yüksek kalite standartlarına uygun olarak karşılanmasında etkin bir rol üstlenmek üzere 2018 yılından beri aktif olan Webroute ve bir çok farklı platform ile başlayan google serüveni 2018 yılından itibaren global anlamda hizmetler sunma durumuna gelmiştir. Webroute Birleşik Krallıkta Londra merkezli hizmet vermektedir. Arama motorlarında sıralama hedefleri olan firmalar için tam hizmet ajansı olarak yeniden yapılanmıştır. Comnet omurgası üzerinde Londra Hollanda ve Türkiye de bulunan tamamen kendi donanım altyapısına sahip sunucuları üzerinden hizmet veren Webroute alanlarında uzman kadroları ve geniş hizmet ağı ile rakipleri ile olan farkını açıkca ortaya koymaktadır. Webroute sadece Londra merkezli bir firma değildir Almanya da ileri telekom faaliyetleri sürdüren, Hindistandan da yazılım ve arge çalışmaları sürdüren ve 2019 yılından itibaren ise satın alma yolu ile aktif hizmet veren seo ve hosting firmalarınıda bünyesine katarak Türkiye pazarına girmiş olan global hedefleri olan bir firmadır. Tüm hizmetlerindeki uzun soluklu deneyim sürecinin getirmiş olduğu başarı ile, her gün yeni çözümler sunacak hızda gelişen teknolojinin gelişimine entegre profesyonel hizmet anlayışını bir araya getirerek, Orta Avrupa, Türkiye ve Türki Cumhuriyetlerin en kaliteli seo, web ve telekom çözümlerini tüketicilere sunmayı hedeflemektedir.

  Kaliteden Ödün Vermeyen Uygun Hizmet Yapısı

  İnternet gibi hızın ve kesintisiz hizmetin çok önemli bir alanda hizmet vermenin getirmiş olduğu hizmet bilinci ile faaliyetlerini sürdüren Webroute fiziki donanım ve yazılım gelişmelerini yakından takip ederek, her zaman en iyisini sunmayı hedefler. Comnet, Superonline, Türk Telekom ve Turknet gibi teknoloji ve altyapı firmalarının yedekli fiber altyapısının kullanıldığı hizmetlere ilave olarak özel soğutma sistemleri ve klima sistemleri yardımıyla 99.9% oranında performans verimliliği sunmak için alt yapıya çok önem verilmektedir.

  Her koşulda yüksek performans verimliliğinin stabil olarak tüketiciye sunulabilmesi amacı ile Webroute Telekom, her zaman en güncel teknolojinin getirmiş olduğu yenilikleri kullanarak, hizmetlerini şekillendirirken Webroute Web Seo için en iyi alt yapıyı sunmaktadır. Bu doğrultuda ağ donanımı konusunda alanının en iyileri olan Juniper, Cisco ve Dell gibi markaların en yeni ürünlerinin kullanımını gerçekleştirirken, mevcut donanımların her durumda ulaşılabilir yapıda olması amacıyla ‘yedek yapılandırma’ ile çalışma gerçekleştirir.

  Her zaman teknolojinin en güçlü ekipman ve donanımlarını sunucu hizmetlerinde kullanan Webroute Telekom, görselleştirilmiş sunucu donanımı alanında Dell R840, ve DellR730xd gibi sektörün önemli otoriteleri tarafından da kalitesi tescil edilmiş olan sunucuları tercih ediyor. Yapıları görselleştirmede Raid10 ve Raid50 kullanılırken, yedek yapıda çalışan disk sistemi sayesinde de her zaman rahat bir kullanımı tüketiciye ulaştırıyor.

  Hızlı Müşteri Desteği

  Kurumsal hizmet anlayışı çerçevesinde tüketicilerin karşılaşabileceği sorunların internette oluşturabileceği ciddi mağduriyetlerin günümüzde internetteki kurumsal hizmetlerin en ciddi probleminin bilincinde olarak, bu yapıdan tamamen uzak bir hizmet anlayışı benimsenmiştir. Özellikle de deneyimli ve profesyonel teknik kadrosu ile Webroute Telekom, olası sorunların risklerinin en minimal seviyeye çekilebilmesi amacı ile hafta boyunca 7 gün 24 saat kesintisiz olarak ağ grafiklerinin takip ve değerlendirmelerini gerçekleştirir. Bu hizmet yapısıyla da potansiyel sorunların önceden tespit edilmesiyle gerekli müdahalelerin önceden yapılarak, tüketiciyi mağdur etmesinden sonra çözülmesinin oluşturacağı sorunları tamamıyla ortadan kaldırmaktadır.

  İnternetin güçlü saldırılarına karşı oluşturulan eşsiz korumanın yanı sıra deneyimli teknikerler eşliğinde sunduğu hızlı teknik destek hizmetlerine telefon ya da çağrı sistemi aracılığı 7/24 kesintisiz olarak her ihtiyaç duyduğunuzda ulaşabilirsiniz. Sorunlara ilişkin ilgili muhataplara rahatlıkla erişim sağlanarak, internet gibi her saniyenin önem taşıdığı bir platformda kesintisiz hizmet alımının sağlayacağı avantajlardan faydalanabilmeniz en öncelikli hizmetleri arasında yer alıyor.

Who are we?

Digital solutions have been one of the essential needs in terms of both individual and corporate operations in the 21st century of technology era. The Google journey, which began with adwordstr.com that has been active since 2005 and many other platforms to undertake an effective role in meeting the needs emergeing from technological developments in accordance with the high quality standards, has reached to the position to offer global services by year 2017. Webroute is based in London, United Kingdom. It is restructured as a complete service agency for companies with ranking targets in search engines.

  Digital solutions have been one of the essential needs in terms of both individual and corporate operations in the 21st century of technology era. The Google journey, which began with adwordstr.com that has been active since 2005 and many other platforms to undertake an effective role in meeting the needs emergeing from technological developments in accordance with the high quality standards, has reached to the position to offer global services by year 2017. Webroute is based in London, United Kingdom. It is restructured as a complete service agency for companies with ranking targets in search engines. Operating over the servers with self-owned hardware located in London, Holland and Turkey on the comnet backbone, Webroute clearly demonstrates its superiority over the competitors with its staff members having expertise in their fields and a wide service network. Webroute is a company with global targets that is not only based in London but also conducting advanced telecommunication operations in Germany, software and R&D operations in India, and has entered into Turkish market by acquiring active seo and hosting companies through stock purchase since 2019. Drawing from the success achieved through long-term experience process in all of its operations, Webroute aims to offer the highest quality seo, web and telecommunication solutions in Central Europe, Turkey and Turkish Republics to consumers by combining professional service concept entegrated into advancement in technology to offer new solutions each day.

  Service Structure That Does Not Compromise on Quality

  Operating in a field such as Internet where speed and uninterrupted service plays an important role, Webroute follows physical hardware and software developments closely with the aim of delivering the best. In addition to the services where redundant fiber infrastructures of technology and infrastructure companies such as Comnet, Superonline, Turk Telekom and Turknet are employed, a significant emphasis is made on infrastructure to deliver a performance efficiency of 99.9% with the aid of special cooling systems and air-conditioning systems.

  In order to deliver consumers with high performance efficiency in a consistent manner under any condition, Webroute Telekom shapes its services using innovations brought by state of art technology, and offers the best infrastructure for Webroute Web Seo. In this framework, latest products of leading brands of network hardware such as Juniper, Cisco and Dell, and employs ‘redundant configuration’ to ensure accessibility of existing hardware at all times.

  Using the most powerful equipment and hardware technologies in server services, Webroute Telekom prefers servers such as Dell R840 and DellR730xd of which quality is recognized by the significant authorities of the sector in the field of visualized server hardware. Raid10 and Raid50 are used in visualization, and a comfortable use is ensured for consumers thanks to redundant disc system.

  Fast Customer Support

  In the frame of corporate service concept, being aware of the possible severe outcomes that may be encountered on the internet by consumers can be an important trouble for online corporate systems, a concept of service completely far from such structure is adopted. In particular, Webroute’s experienced and professional technical staff facilitates non-stop monitoring and assessment of network charts for 7 days and 24 hours in order to mitigate possible problem risks. Such service structure enables identification of potential problems in advance, ensuring necessary interventions are practiced beforehand, completely eliminating any issues related to solving of problems after the customers encounter with them.

  In addition to the unmatched protection against strong attacks on the internet, you can access fast and non-stop technical support services offered 7/24 by experienced technicians over telephone or call system any time you need. You can easily reach to relevant personnel for any issues, and it is our priority to deliver you an uninterrupted service on a platform such as internet where every second is important.

İçerik Üretimi

  İÇERİK ŞABLON PAKETİ
  SİPARİŞE ÖZEL FİYAT
  Tarafımızdan sunulan şablon paketler mevcut web sitenize göre düzenlenecek ve özgün içerikle teslim edilecektir.
  Ürünleriniz hakkında bilgilendirici metinler

  Marka logosu, ekran görünümleri ve ürün resimleri

  Özgün makale ve metin içerikleri.

  Talep üzerine dublaj ve ses efektleri

  Tanıtım Videoları

  Teslimat Süresi: 3-7 iş günü

  VİDEO ŞABLON PAKETİ
  SİPARİŞE ÖZEL FİYAT
  Özel paketi seçtiğinizde, yaratıcı fikirler sunan video prodüksiyon ekibimiz tarafından hazırlanacak benzersiz, yüksek kaliteli tanıtım videolarına sahip olacaksınız.
  Ürününüzü yaratıcı ve çekici bir şekilde tanıtmak için satış senaryosu.

  Markanız, hizmetleriniz veya ürünleriniz için animasyonlar.

  Profesyonel bir stüdyodan ses çalışması.

  Daha özel, etkileyici ve akılda kalıcı hale getirmek için ses efektleri ve müzik.

  Video süresi: 30 saniyeden başlayarak

  Video teslim süresi: 2-6 hafta

   

 • Neden İçerik Üretim Paketine sahip olmalıyım ? Öngörülebilir Sonuçlar
 • En İyi Fiyat Garantisi
 • Hızlı teslimat
 • Olumlu Sonuçlar

Who are we?

Digital solutions have been one of the essential needs in terms of both individual and corporate operations in the 21st century of technology era. The Google journey, which began with adwordstr.com that has been active since 2005 and many other platforms to undertake an effective role in meeting the needs emergeing from technological developments in accordance with the high quality standards, has reached to the position to offer global services by year 2017. Webroute is based in London, United Kingdom. It is restructured as a complete service agency for companies with ranking targets in search engines.

  Digital solutions have been one of the essential needs in terms of both individual and corporate operations in the 21st century of technology era. The Google journey, which began with adwordstr.com that has been active since 2005 and many other platforms to undertake an effective role in meeting the needs emergeing from technological developments in accordance with the high quality standards, has reached to the position to offer global services by year 2017. Webroute is based in London, United Kingdom. It is restructured as a complete service agency for companies with ranking targets in search engines. Operating over the servers with self-owned hardware located in London, Holland and Turkey on the comnet backbone, Webroute clearly demonstrates its superiority over the competitors with its staff members having expertise in their fields and a wide service network.

  Webroute is a company with global targets that is not only based in London but also conducting advanced telecommunication operations in Germany, software and R&D operations in India, and has entered into Turkish market by acquiring active seo and hosting companies through stock purchase since 2019. Drawing from the success achieved through long-term experience process in all of its operations, Webroute aims to offer the highest quality seo, web and telecommunication solutions in Central Europe, Turkey and Turkish Republics to consumers by combining professional service concept entegrated into advancement in technology to offer new solutions each day.

  Service Structure That Does Not Compromise on Quality

  Operating in a field such as Internet where speed and uninterrupted service plays an important role, Webroute follows physical hardware and software developments closely with the aim of delivering the best. In addition to the services where redundant fiber infrastructures of technology and infrastructure companies such as Comnet, Superonline, Turk Telekom and Turknet are employed, a significant emphasis is made on infrastructure to deliver a performance efficiency of 99.9% with the aid of special cooling systems and air-conditioning systems.

  In order to deliver consumers with high performance efficiency in a consistent manner under any condition, Webroute Telekom shapes its services using innovations brought by state of art technology, and offers the best infrastructure for Webroute Web Seo. In this framework, latest products of leading brands of network hardware such as Juniper, Cisco and Dell, and employs ‘redundant configuration’ to ensure accessibility of existing hardware at all times.

  Using the most powerful equipment and hardware technologies in server services, Webroute Telekom prefers servers such as Dell R840 and DellR730xd of which quality is recognized by the significant authorities of the sector in the field of visualized server hardware. Raid10 and Raid50 are used in visualization, and a comfortable use is ensured for consumers thanks to redundant disc system.

  Fast Customer Support

  In the frame of corporate service concept, being aware of the possible severe outcomes that may be encountered on the internet by consumers can be an important trouble for online corporate systems, a concept of service completely far from such structure is adopted. In particular, Webroute’s experienced and professional technical staff facilitates non-stop monitoring and assessment of network charts for 7 days and 24 hours in order to mitigate possible problem risks. Such service structure enables identification of potential problems in advance, ensuring necessary interventions are practiced beforehand, completely eliminating any issues related to solving of problems after the customers encounter with them.

  In addition to the unmatched protection against strong attacks on the internet, you can access fast and non-stop technical support services offered 7/24 by experienced technicians over telephone or call system any time you need. You can easily reach to relevant personnel for any issues, and it is our priority to deliver you an uninterrupted service on a platform such as internet where every second is important.

Social-Media-Marketing

Start with Webroute a social media marketing that focuses on helping small businesses and entrepreneurs with their social media marketing needs.

Subscribe our newsletter

By clicking the button, you are agreeing with our Term & Conditions

Happy Clients

Schluter Robin

Hello, I am Robin Schluter, manager of Hotel St Pol in Knokke-Heist, Belgium. I am working a a boutique hotel on Beligum coast for 17 years.

  Hello, I am Robin Schluter, manager of Hotel St Pol in Knokke-Heist, Belgium. I am working a a boutique hotel on Beligum coast for 17 years. I had been trying to update Seo from my website for last few years, and I have been doing some reading on internet, and gave opportunity to various providers to bring us to the first page of Google. I achieved the best result with 1 keyword on the first page, and paid a significant amout of money for that. Until I found you through Google. After trying a test account, I saw an increase in my website traffic, and some of the most important keywords were on the first page. After trial period, I received a call from my account admin, I made a contract for one year, and sent a list of more than 750 keywords. A few months later, I saw that the most important keywords were listed by Google, and more than half of those keywords are used.

  https://hotelstpol.be/

References 4

Mahi Aksoy

Is it possible to damage the backlink website?

  No, because all provided backlinks are carefully selected and carefully linked by our SEO experts. In this way, there is no possibility of damaging the website.

Privacy Policy

  Privacy Policy

  At webroute.com (SEO Webroute LTD. - Company number 12061447, Unit 6 Hill View Studios, 160 Eltham Hill, London, England, SE9 5EA), we respect the privacy of our users and the importance of the information they entrust to us. We provide this Privacy Policy so that our users ("you") will know what information is being collected about you and your activities on webroute.com, how that information is being used, and with whom it is being shared. This Privacy Policy describes the online privacy practices applicable to the web pages within the Internet domain webroute.com (the "Site") and the various services ("Services") we provide on or through the Site.

  By using the Site and Services, you are agreeing to the collection and use of certain information about you in the manner described in this Privacy Policy.

  We update this Privacy Policy from time to time. If we make any material changes in the ways we may collect, use, or share information, we will notify you by posting notice of the changes on the Site. We encourage you to periodically review our Privacy Policy to become and remain familiar with it.

  Issues that privacy policy addresses

  In order to provide our full range of services, we may collect the following types of information:

  What types of information do we collect?

  Each time you visit the Site, we collect the limited information that your browser makes available whenever you visit any website. This information includes: (a) your Internet Protocol (IP) address; (b) the address of the last URL you visited before clicking through to the Site; (c) your browser and platform type (e.g., an IE browser on a Windows platform); (d) your browser language; and (e) the data in any undeleted "cookies" that your browser previously accepted from us. Additionally, when you enter a search query using the Site or Services, we will receive the query text and process it, together with the above data, to return a search results page to you. If you have modified your browser settings so that address-bar search queries and erroneous domain name system (DNS) requests are submitted to us, we may also receive any search query or misspelled URL that you enter into your browser’s address bar.

  The Site and Services usually do not require registration or submission of an email address in order to use them.

  How may we use the information we collect?

  We use the information that we collect to improve the overall quality of your experience with the Site and Services, and to facilitate evaluation, improvement, and development of the Services. We aggregate query information for internal reporting purposes and optimization of revenue. We count, track, and aggregate our visitors’ activities in our analysis of general traffic flows at the Site (e.g., tracking where users come from, what pages they select within the Site, etc.).

  How are cookies used on the site?

  We use cookies to track traffic flow and patterns of travel within and among the Site as well as websites in the Sponsored Listings network. Cookies are a standard Internet technology that allows us to store and retrieve information on a user’s system. Our web server automatically asks a new user’s browser whether it will accept our cookie file. If the user’s browser accepts our cookie, our web server will record the cookie’s unique ID for our use in internal reporting and for customized advertising. All of your search queries and interactions with search results on the Site are associated with your unique cookie ID. When you use the Site, or a website in the Sponsored Listings network, we may use your cookie data to customize the Services and advertisements delivered to you.

  If you would like to remove our cookies from your computer, you can delete them using your browser (consult your browser’s "help" menu to learn how to delete cookies). If you choose to decline or remove cookies, please note that you may not be able to use some of the interactive features offered on the Site.

  What happens when you leave the site to go to other internet sites?

  We do not control the information collection and dissemination policies of third-party companies. When you are on the Site, you may be directed to other sites that are beyond our control. For example, if you click on a search result, the click may take you to a third-party website. These other sites may independently collect data from or about you, solicit information from you, or place their own cookies on your computer. We are not responsible for any use of the information such third-party sites may collect.

  Do we take security precautions to protect your information?

  We have security measures in place that are designed to safeguard and help prevent unauthorized access to information we collect online. webroute.com utilizes both industry and proprietary standards to preserve the confidentiality of information. We seek to limit access to our users’ information to employees who we believe reasonably need access to that information to provide products or services to you or in order to perform their jobs. These employees have been informed of the need to maintain the security and confidentiality of such information. Unfortunately, no security system can be 100% secure; accordingly, we cannot guarantee the security of the information that we collect online.

  If you know or suspect that your personal data have been lost, stolen, misappropriated, or otherwise compromised, or in case of any actual or suspected unauthorized use of your Webroute account, please immediately contact us by email at info@webroute.com.

  What Rights Do You Have Regarding Your Personal Data?

  As the data subject, you have: the right of access (Art 15 GDPR), the right to rectification (Art 16 GDPR), the right to erasure (Art 17 GDPR), the right to data portability (Art 20 GDPR), the right to object (Art 21 GDPR), the right to withdraw consent (Art 7 (3) GDPR). You may contact us at info@webroute.com to exercise your rights.

   

Vision and Mission

  To be the most reliable solution partner with the awareness of its difference and responsibilities, as Webroute, which is always one step ahead of its competitors with years of experience and knowledge.

  To create stakeholders with a high level of satisfaction from each project completed with business partners in the sector in which it operates, with its dynamic and project-oriented flexible structure.

Web Development

Make your business go live with Web Development services! Our team of experts specializes in creating stunning websites that can take your business to the next level.

Registered Users

Referans 1

Amar Amoretti

Excellent service, the system operation is outstanding and perfect. They always provide us fast and outstanding support. Many thanks to your team.

  Excellent service, the system operation is outstanding and perfect. They always provide us fast and outstanding support. Many thanks to your team.

  https://www.casanova1948.com/

Fatih Güney

I would like to thank your team for their support with seo. I recommend you to work with Semalt.

How often should SEO be done?

  You may have received SEO service and have increased your website to the top of the search results. Still, many other website owners think the same way. Therefore, SEO should be a continuous process. You should always be one step ahead of your competitors.

Influencer Marketing

Leveraging the Power of Influencer Marketing to Reach a Wider Audience and Increase Your Brand Awareness

Registered Web Sites

Wassim Sachhi

I would like to thank your team for the significant changes they brought to my store with their services. SEO has completely changed the status of my brand!

  I would like to thank your team for the significant changes they brought to my store with their services. SEO has completely changed the status of my brand! I found my website on the first page of Google for all keywords. I absolutely recommend their services for anyone wishing to bring their stores to a higher level.

  https://vootty.com/

Can the target keyword rank first in the results?

  A successful SEO expert does not guarantee the first page or place in the target keyword. Because it is not possible to give such a guarantee in terms of the working system of search engines. For this reason, we aim to bring websites as a whole to a better position in our work. While it doesn't guarantee any position on a particular keyword, both main target keywords and side keywords will increase rankings and visitor numbers.

Content & Creative

Webroute is here to make it easy. From consultation to execution, let our expert team help you craft the perfect brand identity.

Referans 2

References 3

Auto SEO

It is a tool designed for those desiring to increase their online sales as well as the masses to be reached, lacking adequate information on SEO and not wishing to make large investments without seeing results.

Paid Targeting

Targeted PPC (Pay per click) campaigns utilising the platform(s) with the highest ROI for your business. Specialist paid media buying across Google, Facebook, Instagram Snapchat, Twitter and LinkedIn.

Privacy Policy

  Updated at 2022-12-09

  Webroute (“we,” “our,” or “us”) is committed to protecting your privacy. This Privacy Policy explains how your personal information is collected, used, and disclosed by Webroute.

  This Privacy Policy applies to our website, and its associated subdomains (collectively, our “Service”) alongside our application, Webroute. By accessing or using our Service, you signify that you have read, understood, and agree to our collection, storage, use, and disclosure of your personal information as described in this Privacy Policy and our Terms of Service.

  Definitions and key terms

  To help explain things as clearly as possible in this Privacy Policy, every time any of these terms are referenced, are strictly defined as:

  • Cookie: small amount of data generated by a website and saved by your web browser. It is used to identify your browser, provide analytics, remember information about you such as your language preference or login information.
  • Company: when this policy mentions “Company,” “we,” “us,” or “our,” it refers to SEO Webroute LTD., Unit 6 Hill View Studios 160 Eltham Hill London United Kingdom SE9 5EA that is responsible for your information under this Privacy Policy.
  • Country: where Webroute or the owners/founders of Webroute are based, in this case is United Kingdom
  • Customer: refers to the company, organization or person that signs up to use the Webroute Service to manage the relationships with your consumers or service users.
  • Device: any internet connected device such as a phone, tablet, computer or any other device that can be used to visit Webroute and use the services.
  • IP address: Every device connected to the Internet is assigned a number known as an Internet protocol (IP) address. These numbers are usually assigned in geographic blocks. An IP address can often be used to identify the location from which a device is connecting to the Internet.
  • Personnel: refers to those individuals who are employed by Webroute or are under contract to perform a service on behalf of one of the parties.
  • Personal Data: any information that directly, indirectly, or in connection with other information — including a personal identification number — allows for the identification or identifiability of a natural person.
  • Service: refers to the service provided by Webroute as described in the relative terms (if available) and on this platform.
  • Third-party service: refers to advertisers, contest sponsors, promotional and marketing partners, and others who provide our content or whose products or services we think may interest you.
  • Website: Webroute's site, which can be accessed via this URL: www.webroute.com
  • You: a person or entity that is registered with Webroute to use the Services.

  What Information Do We Collect?

  We collect information from you when you visit our website, register on our site, place an order, subscribe to our newsletter, respond to a survey or fill out a form.

  • Name / Username
  • Phone Numbers
  • Email Addresses
  • Mailing Addresses
  • Job Titles
  • Billing Addresses
  • Debit/credit card numbers
  • Age
  • Password
    
  How Do We Use The Information We Collect?

  Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways:

  • To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs)
  • To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you)
  • To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs)
  • To process transactions
  • To administer a contest, promotion, survey or other site feature
  • To send periodic emails

  When does Webroute use end user information from third parties?

  Webroute will collect End User Data necessary to provide the Webroute services to our customers.

  End users may voluntarily provide us with information they have made available on social media websites. If you provide us with any such information, we may collect publicly available information from the social media websites you have indicated. You can control how much of your information social media websites make public by visiting these websites and changing your privacy settings.

  When does Webroute use customer information from third parties?

  We receive some information from the third parties when you contact us. For example, when you submit your email address to us to show interest in becoming a Webroute customer, we receive information from a third party that provides automated fraud detection services to Webroute. We also occasionally collect information that is made publicly available on social media websites. You can control how much of your information social media websites make public by visiting these websites and changing your privacy settings.

  Do we share the information we collect with third parties?

  We may share the information that we collect, both personal and non-personal, with third parties such as advertisers, contest sponsors, promotional and marketing partners, and others who provide our content or whose products or services we think may interest you. We may also share it with our current and future affiliated companies and business partners, and if we are involved in a merger, asset sale or other business reorganization, we may also share or transfer your personal and non-personal information to our successors-in-interest.

  We may engage trusted third party service providers to perform functions and provide services to us, such as hosting and maintaining our servers and the website, database storage and management, e-mail management, storage marketing, credit card processing, customer service and fulfilling orders for products and services you may purchase through the website. We will
   
  likely share your personal information, and possibly some non-personal information, with these third parties to enable them to perform these services for us and for you.

  We may share portions of our log file data, including IP addresses, for analytics purposes with third parties such as web analytics partners, application developers, and ad networks. If your IP address is shared, it may be used to estimate general location and other technographics such as connection speed, whether you have visited the website in a shared location, and type of the device used to visit the website. They may aggregate information about our advertising and what you see on the website and then provide auditing, research and reporting for us and our advertisers. We may also disclose personal and
  non-personal information about you to government or law enforcement officials or private parties as we, in our sole discretion, believe necessary or appropriate in order to respond to claims, legal process (including subpoenas), to protect our rights and interests or those of a third party, the safety of the public or any person, to prevent or stop any illegal, unethical, or legally actionable activity, or to otherwise comply with applicable court orders, laws, rules and regulations.

  Where and when is information collected from customers and end users?

  Webroute will collect personal information that you submit to us. We may also receive personal information about you from third parties as described above.

  How Do We Use Your Email Address?

  By submitting your email address on this website, you agree to receive emails from us. You can cancel your participation in any of these email lists at any time by clicking on the opt-out link or other unsubscribe option that is included in the respective email. We only send emails to people who have authorized us to contact them, either directly, or through a third party. We do not send unsolicited commercial emails, because we hate spam as much as you do. By submitting your email address, you also agree to allow us to use your email address for customer audience targeting on sites like Facebook, where we display custom advertising to specific people who have opted-in to receive communications from us. Email addresses submitted only through the order processing page will be used for the sole purpose of sending you information and updates pertaining to your order. If, however, you have provided the same email to us through another method, we may use it for any of the purposes stated in this Policy.
  Note: If at any time you would like to unsubscribe from receiving future emails, we include detailed unsubscribe instructions at the bottom of each email.

  How Long Do We Keep Your Information?

  We keep your information only so long as we need it to provide Webroute to you and fulfill the purposes described in this policy. This is also the case for anyone that we share your information with and who carries out services on our behalf. When we no longer need to use your information and there is no need for us to keep it to comply with our legal or regulatory obligations, we’ll either remove it from our systems or depersonalize it so that we can't identify you.

  How Do We Protect Your Information?

  We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) is never kept on file. We cannot, however, ensure or warrant the absolute security of any information you transmit to Webroute or guarantee that
   
  your information on the Service may not be accessed, disclosed, altered, or destroyed by a breach of any of our physical, technical, or managerial safeguards.

  Could my information be transferred to other countries?

  Webroute is incorporated in United Kingdom. Information collected via our website, through direct interactions with you, or from use of our help services may be transferred from time to time to our offices or personnel, or to third parties, located throughout the world, and may be viewed and hosted anywhere in the world, including countries that may not have laws of general applicability regulating the use and transfer of such data. To the fullest extent allowed by applicable law, by using any of the above, you voluntarily consent to the trans-border transfer and hosting of such information.

  Is the information collected through the Webroute Service secure?

  We take precautions to protect the security of your information. We have physical, electronic, and managerial procedures to help safeguard, prevent unauthorized access, maintain data security, and correctly use your information. However, neither people nor security systems are foolproof, including encryption systems. In addition, people can commit intentional crimes, make mistakes or fail to follow policies. Therefore, while we use reasonable efforts to protect your personal information, we cannot guarantee its absolute security. If applicable law imposes any non-disclaimable duty to protect your personal information, you agree that intentional misconduct will be the standards used to measure our compliance with that duty.

  Can I update or correct my information?

  The rights you have to request updates or corrections to the information Webroute collects depend on your relationship with Webroute. Personnel may update or correct their information as detailed in our internal company employment policies.

  Customers have the right to request the restriction of certain uses and disclosures of personally identifiable information as follows. You can contact us in order to (1) update or correct your personally identifiable information, (2) change your preferences with respect to communications and other information you receive from us, or (3) delete the personally identifiable information maintained about you on our systems (subject to the following paragraph), by cancelling your account. Such updates, corrections, changes and deletions will have no effect on other information that we maintain, or information that we have provided to third parties in accordance with this Privacy Policy prior to such update, correction, change or deletion. To protect your privacy and security, we may take reasonable steps (such as requesting a unique password) to verify your identity before granting you profile access or making corrections. You are responsible for maintaining the secrecy of your unique password and account information at all times.

  You should be aware that it is not technologically possible to remove each and every record of the information you have provided to us from our system. The need to back up our systems to protect information from inadvertent loss means that a copy of your information may exist in a non-erasable form that will be difficult or impossible for us to locate. Promptly after receiving your request, all personal information stored in databases we actively use, and other readily searchable media will be updated, corrected, changed or deleted, as appropriate, as soon as and to the extent reasonably and technically practicable.

  If you are an end user and wish to update, delete, or receive any information we have about you, you may do so by contacting the organization of which you are a customer.

  Personnel
   

  If you are a Webroute worker or applicant, we collect information you voluntarily provide to us. We use the information collected for Human Resources purposes in order to administer benefits to workers and screen applicants.

  You may contact us in order to (1) update or correct your information, (2) change your preferences with respect to communications and other information you receive from us, or (3) receive a record of the information we have relating to you. Such updates, corrections, changes and deletions will have no effect on other information that we maintain, or information that we have provided to third parties in accordance with this Privacy Policy prior to such update, correction, change or deletion.

  Sale of Business

  We reserve the right to transfer information to a third party in the event of a sale, merger or other transfer of all or substantially all of the assets of Webroute or any of its Corporate Affiliates (as defined herein), or that portion of Webroute or any of its Corporate Affiliates to which the Service relates, or in the event that we discontinue our business or file a petition or have filed against us a petition in bankruptcy, reorganization or similar proceeding, provided that the third party agrees to adhere to the terms of this Privacy Policy.

  Affiliates

  We may disclose information (including personal information) about you to our Corporate Affiliates. For purposes of this Privacy Policy, "Corporate Affiliate" means any person or entity which directly or indirectly controls, is controlled by or is under common control with Webroute, whether by ownership or otherwise. Any information relating to you that we provide to our Corporate Affiliates will be treated by those Corporate Affiliates in accordance with the terms of this Privacy Policy.

  Governing Law

  This Privacy Policy is governed by the laws of United Kingdom without regard to its conflict of laws provision. You consent to the exclusive jurisdiction of the courts in connection with any action or dispute arising between the parties under or in connection with this Privacy Policy except for those individuals who may have rights to make claims under Privacy Shield, or the Swiss-US framework.

  The laws of United Kingdom, excluding its conflicts of law rules, shall govern this Agreement and your use of the website. Your use of the website may also be subject to other local, state, national, or international laws.

  By using Webroute or contacting us directly, you signify your acceptance of this Privacy Policy. If you do not agree to this Privacy Policy, you should not engage with our website, or use our services. Continued use of the website, direct engagement with us, or following the posting of changes to this Privacy Policy that do not significantly affect the use or disclosure of your personal information will mean that you accept those changes.

  Your Consent

  We've updated our Privacy Policy to provide you with complete transparency into what is being set when you visit our site and how it's being used. By using our website, registering an account, or making a purchase, you hereby consent to our Privacy Policy and agree to its terms.

  Links to Other Websites

  This Privacy Policy applies only to the Services. The Services may contain links to other websites not operated or controlled by Webroute. We are not responsible for the content, accuracy or opinions expressed in such websites, and such websites are not investigated, monitored or checked for accuracy or completeness by us. Please remember that when you use a link to go from the Services to another website, our Privacy Policy is no longer in effect. Your browsing and interaction on any other website, including those that have a link on our platform, is subject to that website’s own rules and policies. Such third parties may use their own cookies or other methods to collect information about you.

  Cookies

  Webroute uses "Cookies" to identify the areas of our website that you have visited. A Cookie is a small piece of data stored on your computer or mobile device by your web browser. We use Cookies to enhance the performance and functionality of our website but are non-essential to their use. However, without these cookies, certain functionality like videos may become unavailable or you would be required to enter your login details every time you visit the website as we would not be able to remember that you had logged in previously. Most web browsers can be set to disable the use of Cookies. However, if you disable Cookies, you may not be able to access functionality on our website correctly or at all. We never place Personally Identifiable Information in Cookies.

  Blocking and disabling cookies and similar technologies

  Wherever you're located you may also set your browser to block cookies and similar technologies, but this action may block our essential cookies and prevent our website from functioning properly, and you may not be able to fully utilize all of its features and services. You should also be aware that you may also lose some saved information (e.g. saved login details, site preferences) if you block cookies on your browser. Different browsers make different controls available to you. Disabling a cookie or category of cookie does not delete the cookie from your browser, you will need to do this yourself from within your browser, you should visit your browser's help menu for more information.

  Remarketing Services

  We use remarketing services. What Is Remarketing? In digital marketing, remarketing (or retargeting) is the practice of serving ads across the internet to people who have already visited your website. It allows your company to seem like they're “following” people around the internet by serving ads on the websites and platforms they use most.

  Payment Details

  In respect to any credit card or other payment processing details you have provided us, we commit that this confidential information will be stored in the most secure manner possible.

  Kids' Privacy

  We do not address anyone under the age of 13. We do not knowingly collect personally identifiable information from anyone under the age of 13. If You are a parent or guardian and You are aware that Your child has provided Us with Personal Data, please contact Us. If We become aware that We have collected Personal Data from anyone under the age of 13 without verification of parental consent, We take steps to remove that information from Our servers.

  Changes To Our Privacy Policy

  We may change our Service and policies, and we may need to make changes to this Privacy Policy so that they accurately reflect our Service and policies. Unless otherwise required by law, we will notify you (for example, through our Service) before we make changes to this Privacy Policy and give you an opportunity to review them before they go into effect. Then, if you continue to use the Service, you will be bound by the updated Privacy Policy. If you do not want to agree to this or any updated Privacy Policy, you can delete your account.

  Third-Party Services

  We may display, include or make available third-party content (including data, information, applications and other products services) or provide links to third-party websites or services ("Third- Party Services").

  You acknowledge and agree that Webroute shall not be responsible for any Third-Party Services, including their accuracy, completeness, timeliness, validity, copyright compliance, legality, decency, quality or any other aspect thereof. Webroute does not assume and shall not have any liability or responsibility to you or any other person or entity for any Third-Party Services.

  Third-Party Services and links thereto are provided solely as a convenience to you and you access and use them entirely at your own risk and subject to such third parties' terms and conditions.

  Tracking Technologies
  • Google Maps API


  Google Maps API is a robust tool that can be used to create a custom map, a searchable map, check-in functions, display live data synching with location, plan routes, or create a mashup just to name a few.
  Google Maps API may collect information from You and from Your Device for security purposes. Google Maps API collects information that is held in accordance with its Privacy Policy

  • Cookies

  We use Cookies to enhance the performance and functionality of our website but are non-essential to their use. However, without these cookies, certain functionality like videos may become unavailable or you would be required to enter your login details every time you visit the website as we would not be able to remember that you had logged in previously.

  • Local Storage

  Local Storage sometimes known as DOM storage, provides web apps with methods and protocols for storing client-side data. Web storage supports persistent data storage, similar to cookies but with a greatly enhanced capacity and no information stored in the HTTP request header.

  • Sessions

  Webroute uses "Sessions" to identify the areas of our website that you have visited. A Session is a small piece of data stored on your computer or mobile device by your web browser.


  Information about General Data Protection Regulation (GDPR)

  We may be collecting and using information from you if you are from the European Economic Area (EEA), and in this section of our Privacy Policy we are going to explain exactly how and why is this data collected, and how we maintain this data under protection from being replicated or used in the wrong way.

  What is GDPR?

  GDPR is an EU-wide privacy and data protection law that regulates how EU residents' data is protected by companies and enhances the control the EU residents have, over their personal data.

  The GDPR is relevant to any globally operating company and not just the EU-based businesses and EU residents. Our customers’ data is important irrespective of where they are located, which is why we have implemented GDPR controls as our baseline standard for all our operations worldwide.

  What is personal data?

  Any data that relates to an identifiable or identified individual. GDPR covers a broad spectrum of information that could be used on its own, or in combination with other pieces of information, to identify a person. Personal data extends beyond a person’s name or email address. Some examples include financial information, political opinions, genetic data, biometric data, IP addresses, physical address, sexual orientation, and ethnicity.

  The Data Protection Principles include requirements such as:

  • Personal data collected must be processed in a fair, legal, and transparent way and should only be used in a way that a person would reasonably expect.
  • Personal data should only be collected to fulfil a specific purpose and it should only be used for that purpose.
  • Organizations must specify why they need the personal data when they collect it.
  • Personal data should be held no longer than necessary to fulfil its purpose.
  • People covered by the GDPR have the right to access their own personal data. They can also request a copy of their data, and that their data be updated, deleted, restricted, or moved to another organization.

  Why is GDPR important?

  GDPR adds some new requirements regarding how companies should protect individuals' personal data that they collect and process. It also raises the stakes for compliance by increasing enforcement and imposing greater fines for breach. Beyond these facts it's simply the right thing to do. At Webroute we strongly believe that your data privacy is very important and we already have solid security and privacy practices in place that go beyond the requirements of this new regulation.

  Individual Data Subject's Rights - Data Access, Portability and Deletion

  We are committed to helping our customers meet the data subject rights requirements of GDPR. Webroute processes or stores all personal data in fully vetted, DPA compliant vendors. We do store all conversation and personal data for up to 6 years unless your account is deleted. In which case, we dispose of all data in accordance with our Terms of Service and Privacy Policy, but we will not hold it longer than 60 days.

  We are aware that if you are working with EU customers, you need to be able to provide them with the ability to access, update,
   
  retrieve and remove personal data. We got you! We've been set up as self service from the start and have always given you access to your data and your customers data. Our customer support team is here for you to answer any questions you might have about working with the API.

  California Residents

  The California Consumer Privacy Act (CCPA) requires us to disclose categories of Personal Information we collect and how we use it, the categories of sources from whom we collect Personal Information, and the third parties with whom we share it, which we have explained above.

  We are also required to communicate information about rights California residents have under California law. You may exercise the following rights:

  • Right to Know and Access. You may submit a verifiable request for information regarding the: (1) categories of Personal Information we collect, use, or share; (2) purposes for which categories of Personal Information are collected or used by us; (3) categories of sources from which we collect Personal Information; and (4) specific pieces of Personal Information we have collected about you.
  • Right to Equal Service. We will not discriminate against you if you exercise your privacy rights.
  • Right to Delete. You may submit a verifiable request to close your account and we will delete Personal Information about you that we have collected.
  • Request that a business that sells a consumer's personal data, not sell the consumer's personal data.


  If you make a request, we have one month to respond to you. If you would like to exercise any of these rights, please contact us.

  We do not sell the Personal Information of our users.

  For more information about these rights, please contact us.


  California Online Privacy Protection Act (CalOPPA)

  CalOPPA requires us to disclose categories of Personal Information we collect and how we use it, the categories of sources from whom we collect Personal Information, and the third parties with whom we share it, which we have explained above.

  CalOPPA users have the following rights:

  • Right to Know and Access. You may submit a verifiable request for information regarding the: (1) categories of Personal Information we collect, use, or share; (2) purposes for which categories of Personal Information are collected or used by us; (3) categories of sources from which we collect Personal Information; and (4) specific pieces of Personal Information we have collected about you.
  • Right to Equal Service. We will not discriminate against you if you exercise your privacy rights.
  • Right to Delete. You may submit a verifiable request to close your account and we will delete Personal Information about you that we have collected.
  • Right to request that a business that sells a consumer's personal data, not sell the consumer's personal data.


  If you make a request, we have one month to respond to you. If you would like to exercise any of these rights, please contact us.

  We do not sell the Personal Information of our users.

  For more information about these rights, please contact us.

  Contact Us

  Don't hesitate to contact us if you have any questions.

  • Via Email: info@webroute.com
  • Via Phone Number: +447491436292
  • Via this Link: https://www.webroute.com/contact
  • Via this Address: Unit 6 Hill View Studios 160 Eltham Hill London United Kingdom SE9 5EA

References 4

Full Seo

It is no longer a dream to bring your projects in top lines of Google listings. Operation intervals...

Terms & Conditions

  Updated at 2022-12-09


  General Terms

  By accessing and placing an order with Webroute, you confirm that you are in agreement with and bound by the terms of service contained in the Terms & Conditions outlined below. These terms apply to the entire website and any email or other type of communication between you and Webroute.

  Under no circumstances shall Webroute team be liable for any direct, indirect, special, incidental or consequential damages, including, but not limited to, loss of data or profit, arising out of the use, or the inability to use, the materials on this site, even if Webroute team or an authorized representative has been advised of the possibility of such damages. If your use of materials from this site results in the need for servicing, repair or correction of equipment or data, you assume any costs thereof.

  Webroute will not be responsible for any outcome that may occur during the course of usage of our resources. We reserve the rights to change prices and revise the resources usage policy in any moment.

  License

  Webroute grants you a revocable, non-exclusive, non-transferable, limited license to download, install and use the website strictly in accordance with the terms of this Agreement.

  These Terms & Conditions are a contract between you and Webroute (referred to in these Terms & Conditions as "Webroute", "us", "we" or "our"), the provider of the Webroute website and the services accessible from the Webroute website (which are collectively referred to in these Terms & Conditions as the "Webroute Service").

  You are agreeing to be bound by these Terms & Conditions. If you do not agree to these Terms & Conditions, please do not use the Webroute Service. In these Terms & Conditions, "you" refers both to you as an individual and to the entity you represent. If you violate any of these Terms & Conditions, we reserve the right to cancel your account or block access to your account without notice.

  Definitions and key terms

  To help explain things as clearly as possible in this Terms & Conditions, every time any of these terms are referenced, are strictly defined as:

  1. Cookie: small amount of data generated by a website and saved by your web browser. It is used to identify your browser, provide analytics, remember information about you such as your language preference or login information.
  • Company: when this policy mentions “Company,” “we,” “us,” or “our,” it refers to SEO Webroute LTD., Unit 6 Hill View Studios 160 Eltham Hill London United Kingdom SE9 5EA that is responsible for your information under this Terms & Conditions.
  • Country: where Webroute or the owners/founders of Webroute are based, in this case is United Kingdom
  • Device: any internet connected device such as a phone, tablet, computer or any other device that can be used to visit Webroute and use the services.
  • Service: refers to the service provided by Webroute as described in the relative terms (if available) and on this platform.
  • Third-party service: refers to advertisers, contest sponsors, promotional and marketing partners, and others who provide our content or whose products or services we think may interest you.
  • Website: Webroute."’s" site, which can be accessed via this URL: www.webroute.com
  • You: a person or entity that is registered with Webroute to use the Services.

  Restrictions

  You agree not to, and you will not permit others to:

  • License, sell, rent, lease, assign, distribute, transmit, host, outsource, disclose or otherwise commercially exploit the website or make the platform available to any third party.
  • Modify, make derivative works of, disassemble, decrypt, reverse compile or reverse engineer any part of the website.
  • Remove, alter or obscure any proprietary notice (including any notice of copyright or trademark) of Webroute or its affiliates, partners, suppliers or the licensors of the website.

  Return and Refund Policy

  Thanks for shopping at Webroute. We appreciate the fact that you like to buy the stuff we build. We also want to make sure you have a rewarding experience while you’re exploring, evaluating, and purchasing our products.

  As with any shopping experience, there are terms and conditions that apply to transactions at Webroute. We’ll be as brief as our attorneys will allow. The main thing to remember is that by placing an order or making a purchase at Webroute, you agree to the terms along with Webroute."’s" Privacy Policy.

  If, for any reason, You are not completely satisfied with any good or service that we provide, don't hesitate to contact us and we will discuss any of the issues you are going through with our product.

  Your Suggestions

  Any feedback, comments, ideas, improvements or suggestions (collectively, "Suggestions") provided by you to Webroute with respect to the website shall remain the sole and exclusive property of Webroute.

  Webroute shall be free to use, copy, modify, publish, or redistribute the Suggestions for any purpose and in any way without any credit or any compensation to you.

  Your Consent

  We've updated our Terms & Conditions to provide you with complete transparency into what is being set when you visit our site and how it's being used. By using our website, registering an account, or making a purchase, you hereby consent to our Terms & Conditions.

  Links to Other Websites

  This Terms & Conditions applies only to the Services. The Services may contain links to other websites not operated or controlled by Webroute. We are not responsible for the content, accuracy or opinions expressed in such websites, and such websites are not investigated, monitored or checked for accuracy or completeness by us. Please remember that when you use a link to go from the Services to another website, our Terms & Conditions are no longer in effect. Your browsing and interaction on any other website, including those that have a link on our platform, is subject to that website’s own rules and policies. Such
   
  third parties may use their own cookies or other methods to collect information about you.


  Cookies

  Webroute uses "Cookies" to identify the areas of our website that you have visited. A Cookie is a small piece of data stored on your computer or mobile device by your web browser. We use Cookies to enhance the performance and functionality of our website but are non-essential to their use. However, without these cookies, certain functionality like videos may become unavailable or you would be required to enter your login details every time you visit the website as we would not be able to remember that you had logged in previously. Most web browsers can be set to disable the use of Cookies. However, if you disable Cookies, you may not be able to access functionality on our website correctly or at all. We never place Personally Identifiable Information in Cookies.

  Changes To Our Terms & Conditions

  You acknowledge and agree that may stop (permanently or temporarily) providing the Service (or any features within the Service) to you or to users generally at ’s sole discretion, without prior notice to you. You may stop using the Service at any time. You do not need to specifically inform when you stop using the Service. You acknowledge and agree that if disables access to your account, you may be prevented from accessing the Service, your account details or any files or other materials which is contained in your account.

  If we decide to change our Terms & Conditions, we will post those changes on this page, and/or update the Terms & Conditions modification date below.

  Modifications to Our website

  Webroute reserves the right to modify, suspend or discontinue, temporarily or permanently, the website or any service to which it connects, with or without notice and without liability to you.

  Updates to Our website

  Webroute may from time to time provide enhancements or improvements to the features/ functionality of the website, which may include patches, bug fixes, updates, upgrades and other modifications ("Updates").

  Updates may modify or delete certain features and/or functionalities of the website. You agree that Webroute has no obligation to (i) provide any Updates, or (ii) continue to provide or enable any particular features and/or functionalities of the website to you.

  You further agree that all Updates will be (i) deemed to constitute an integral part of the website, and (ii) subject to the terms and conditions of this Agreement.

  Third-Party Services

  We may display, include or make available third-party content (including data, information, applications and other products services) or provide links to third-party websites or services ("Third- Party Services").
   
  You acknowledge and agree that Webroute shall not be responsible for any Third-Party Services, including their accuracy, completeness, timeliness, validity, copyright compliance, legality, decency, quality or any other aspect thereof. Webroute does not assume and shall not have any liability or responsibility to you or any other person or entity for any Third-Party Services.

  Third-Party Services and links thereto are provided solely as a convenience to you and you access and use them entirely at your own risk and subject to such third parties' terms and conditions.

  Term and Termination

  This Agreement shall remain in effect until terminated by you or Webroute.

  Webroute may, in its sole discretion, at any time and for any or no reason, suspend or terminate this Agreement with or without prior notice.

  This Agreement will terminate immediately, without prior notice from Webroute, in the event that you fail to comply with any provision of this Agreement. You may also terminate this Agreement by deleting the website and all copies thereof from your computer.

  Upon termination of this Agreement, you shall cease all use of the website and delete all copies of the website from your computer.

  Termination of this Agreement will not limit any of Webroute's rights or remedies at law or in equity in case of breach by you (during the term of this Agreement) of any of your obligations under the present Agreement.

  Copyright Infringement Notice

  If you are a copyright owner or such owner’s agent and believe any material on our website constitutes an infringement on your copyright, please contact us setting forth the following information: (a) a physical or electronic signature of the copyright owner or a person authorized to act on his behalf; (b) identification of the material that is claimed to be infringing; (c) your contact information, including your address, telephone number, and an email; (d) a statement by you that you have a good faith belief that use of the material is not authorized by the copyright owners; and (e) the a statement that the information in the notification is accurate, and, under penalty of perjury you are authorized to act on behalf of the owner.

  Indemnification

  You agree to indemnify and hold Webroute and its parents, subsidiaries, affiliates, officers, employees, agents, partners and licensors (if any) harmless from any claim or demand, including reasonable attorneys' fees, due to or arising out of your: (a) use of the website; (b) violation of this Agreement or any law or regulation; or (c) violation of any right of a third party.

  No Warranties

  The website is provided to you "AS IS" and "AS AVAILABLE" and with all faults and defects without warranty of any kind. To the maximum extent permitted under applicable law, Webroute, on its own behalf and on behalf of its affiliates and its and their respective licensors and service providers, expressly disclaims all warranties, whether express, implied, statutory or otherwise, with respect to the website, including all implied warranties of merchantability, fitness for a particular purpose, title and
  non-infringement, and warranties that may arise out of course of dealing, course of performance, usage or trade practice.
   
  Without limitation to the foregoing, Webroute provides no warranty or undertaking, and makes no representation of any kind that the website will meet your requirements, achieve any intended results, be compatible or work with any other software, , systems or services, operate without interruption, meet any performance or reliability standards or be error free or that any errors or defects can or will be corrected.

  Without limiting the foregoing, neither Webroute nor any Webroute's provider makes any representation or warranty of any kind, express or implied: (i) as to the operation or availability of the website, or the information, content, and materials or products included thereon; (ii) that the website will be uninterrupted or error-free; (iii) as to the accuracy, reliability, or currency of any information or content provided through the website; or (iv) that the website, its servers, the content, or e-mails sent from or on behalf of Webroute are free of viruses, scripts, trojan horses, worms, malware, timebombs or other harmful components.

  Some jurisdictions do not allow the exclusion of or limitations on implied warranties or the limitations on the applicable statutory rights of a consumer, so some or all of the above exclusions and limitations may not apply to you.

  Limitation of Liability

  Notwithstanding any damages that you might incur, the entire liability of Webroute and any of its suppliers under any provision of this Agreement and your exclusive remedy for all of the foregoing shall be limited to the amount actually paid by you for the website.

  To the maximum extent permitted by applicable law, in no event shall Webroute or its suppliers be liable for any special, incidental, indirect, or consequential damages whatsoever (including, but not limited to, damages for loss of profits, for loss of data or other information, for business interruption, for personal injury, for loss of privacy arising out of or in any way related to the use of or inability to use the website, third-party software and/or third-party hardware used with the website, or otherwise in connection with any provision of this Agreement), even if Webroute or any supplier has been advised of the possibility of such damages and even if the remedy fails of its essential purpose.

  Some states/jurisdictions do not allow the exclusion or limitation of incidental or consequential damages, so the above limitation or exclusion may not apply to you.

  Severability

  If any provision of this Agreement is held to be unenforceable or invalid, such provision will be changed and interpreted to accomplish the objectives of such provision to the greatest extent possible under applicable law and the remaining provisions will continue in full force and effect.

  This Agreement, together with the Privacy Policy and any other legal notices published by Webroute on the Services, shall constitute the entire agreement between you and Webroute concerning the Services. If any provision of this Agreement is deemed invalid by a court of competent jurisdiction, the invalidity of such provision shall not affect the validity of the remaining provisions of this Agreement, which shall remain in full force and effect. No waiver of any term of this Agreement shall be deemed a further or continuing waiver of such term or any other term, and Webroute."’s" failure to assert any right or provision under this Agreement shall not constitute a waiver of such right or provision. YOU AND Webroute AGREE THAT ANY CAUSE OF ACTION ARISING OUT OF OR RELATED TO THE SERVICES MUST COMMENCE WITHIN ONE (1) YEAR AFTER THE CAUSE OF ACTION ACCRUES. OTHERWISE, SUCH CAUSE OF ACTION IS PERMANENTLY BARRED.

  Waiver

  Except as provided herein, the failure to exercise a right or to require performance of an obligation under this Agreement shall
   
  not effect a party's ability to exercise such right or require such performance at any time thereafter nor shall be the waiver of a breach constitute waiver of any subsequent breach.

  o failure to exercise, and no delay in exercising, on the part of either party, any right or any power under this Agreement shall operate as a waiver of that right or power. Nor shall any single or partial exercise of any right or power under this Agreement preclude further exercise of that or any other right granted herein. In the event of a conflict between this Agreement and any applicable purchase or other terms, the terms of this Agreement shall govern.

  Amendments to this Agreement

  Webroute reserves the right, at its sole discretion, to modify or replace this Agreement at any time. If a revision is material we will provide at least 30 days' notice prior to any new terms taking effect. What constitutes a material change will be determined at our sole discretion.

  By continuing to access or use our website after any revisions become effective, you agree to be bound by the revised terms. If you do not agree to the new terms, you are no longer authorized to use Webroute.

  Entire Agreement

  The Agreement constitutes the entire agreement between you and Webroute regarding your use of the website and supersedes all prior and contemporaneous written or oral agreements between you and Webroute.

  You may be subject to additional terms and conditions that apply when you use or purchase other Webroute's services, which Webroute will provide to you at the time of such use or purchase.

  Updates to Our Terms

  We may change our Service and policies, and we may need to make changes to these Terms so that they accurately reflect our Service and policies. Unless otherwise required by law, we will notify you (for example, through our Service) before we make changes to these Terms and give you an opportunity to review them before they go into effect. Then, if you continue to use the Service, you will be bound by the updated Terms. If you do not want to agree to these or any updated Terms, you can delete your account.

  Intellectual Property

  The website and its entire contents, features and functionality (including but not limited to all information, software, text, displays, images, video and audio, and the design, selection and arrangement thereof), are owned by Webroute, its licensors or other providers of such material and are protected by United Kingdom and international copyright, trademark, patent, trade secret and other intellectual property or proprietary rights laws. The material may not be copied, modified, reproduced, downloaded or distributed in any way, in whole or in part, without the express prior written permission of Webroute, unless and except as is expressly provided in these Terms & Conditions. Any unauthorized use of the material is prohibited.

  Agreement to Arbitrate

  This section applies to any dispute EXCEPT IT DOESN’T INCLUDE A DISPUTE RELATING TO CLAIMS FOR INJUNCTIVE OR EQUITABLE RELIEF REGARDING THE ENFORCEMENT OR VALIDITY OF YOUR OR Webroute."’s" INTELLECTUAL PROPERTY RIGHTS. The term “dispute” means any dispute, action, or other controversy between you and Webroute concerning the Services or this agreement, whether in contract, warranty, tort, statute, regulation, ordinance, or any other legal or equitable basis. “Dispute” will be given the broadest possible meaning allowable under law.

  Notice of Dispute

  In the event of a dispute, you or Webroute must give the other a Notice of Dispute, which is a written statement that sets forth the name, address, and contact information of the party giving it, the facts giving rise to the dispute, and the relief requested. You must send any Notice of Dispute via email to: info@webroute.com. Webroute will send any Notice of Dispute to you by mail to your address if we have it, or otherwise to your email address. You and Webroute will attempt to resolve any dispute through informal negotiation within sixty (60) days from the date the Notice of Dispute is sent. After sixty (60) days, you or Webroute may commence arbitration.

  Binding Arbitration

  If you and Webroute don’t resolve any dispute by informal negotiation, any other effort to resolve the dispute will be conducted exclusively by binding arbitration as described in this section. You are giving up the right to litigate (or participate in as a party or class member) all disputes in court before a judge or jury. The dispute shall be settled by binding arbitration in accordance with the commercial arbitration rules of the American Arbitration Association. Either party may seek any interim or preliminary injunctive relief from any court of competent jurisdiction, as necessary to protect the party’s rights or property pending the completion of arbitration. Any and all legal, accounting, and other costs, fees, and expenses incurred by the prevailing party shall be borne by the non-prevailing party.

  Submissions and Privacy

  In the event that you submit or post any ideas, creative suggestions, designs, photographs, information, advertisements, data or proposals, including ideas for new or improved products, services, features, technologies or promotions, you expressly agree that such submissions will automatically be treated as non-confidential and non-proprietary and will become the sole property of Webroute without any compensation or credit to you whatsoever. Webroute and its affiliates shall have no obligations with respect to such submissions or posts and may use the ideas contained in such submissions or posts for any purposes in any medium in perpetuity, including, but not limited to, developing, manufacturing, and marketing products and services using such ideas.

  Promotions

  Webroute may, from time to time, include contests, promotions, sweepstakes, or other activities (“Promotions”) that require you to submit material or information concerning yourself. Please note that all Promotions may be governed by separate rules that may contain certain eligibility requirements, such as restrictions as to age and geographic location. You are responsible to read all Promotions rules to determine whether or not you are eligible to participate. If you enter any Promotion, you agree to abide by and to comply with all Promotions Rules.

  Additional terms and conditions may apply to purchases of goods or services on or through the Services, which terms and conditions are made a part of this Agreement by this reference.

  Typographical Errors

  In the event a product and/or service is listed at an incorrect price or with incorrect information due to typographical error, we shall have the right to refuse or cancel any orders placed for the product and/or service listed at the incorrect price. We shall have the right to refuse or cancel any such order whether or not the order has been confirmed and your credit card charged. If your credit card has already been charged for the purchase and your order is canceled, we shall immediately issue a credit to your credit card account or other payment account in the amount of the charge.

  Miscellaneous

  If for any reason a court of competent jurisdiction finds any provision or portion of these Terms & Conditions to be unenforceable, the remainder of these Terms & Conditions will continue in full force and effect. Any waiver of any provision of these Terms & Conditions will be effective only if in writing and signed by an authorized representative of Webroute. Webroute will be entitled to injunctive or other equitable relief (without the obligations of posting any bond or surety) in the event of any breach or anticipatory breach by you. Webroute operates and controls the Webroute Service from its offices in United Kingdom. The Service is not intended for distribution to or use by any person or entity in any jurisdiction or country where such distribution or use would be contrary to law or regulation. Accordingly, those persons who choose to access the Webroute Service from other locations do so on their own initiative and are solely responsible for compliance with local laws, if and to the extent local laws are applicable. These Terms & Conditions (which include and incorporate the Webroute Privacy Policy) contains the entire understanding, and supersedes all prior understandings, between you and Webroute concerning its subject matter, and cannot be changed or modified by you. The section headings used in this Agreement are for convenience only and will not be given any legal import.

  Disclaimer

  Webroute is not responsible for any content, code or any other imprecision. Webroute does not provide warranties or guarantees.
  In no event shall Webroute be liable for any special, direct, indirect, consequential, or incidental damages or any damages whatsoever, whether in an action of contract, negligence or other tort, arising out of or in connection with the use of the Service or the contents of the Service. The Company reserves the right to make additions, deletions, or modifications to the contents on the Service at any time without prior notice.

  The Webroute Service and its contents are provided "as is" and "as available" without any warranty or representations of any kind, whether express or implied. Webroute is a distributor and not a publisher of the content supplied by third parties; as such, Webroute exercises no editorial control over such content and makes no warranty or representation as to the accuracy, reliability or currency of any information, content, service or merchandise provided through or accessible via the Webroute Service. Without limiting the foregoing, Webroute specifically disclaims all warranties and representations in any content transmitted on or in connection with the Webroute Service or on sites that may appear as links on the Webroute Service, or in the products provided as a part of, or otherwise in connection with, the Webroute Service, including without limitation any warranties of merchantability, fitness for a particular purpose or non-infringement of third party rights. No oral advice or written information given by Webroute or any of its affiliates, employees, officers, directors, agents, or the like will create a warranty.
  Price and availability information is subject to change without notice. Without limiting the foregoing, Webroute does not warrant that the Webroute Service will be uninterrupted, uncorrupted, timely, or error-free.

  Contact Us

  Don't hesitate to contact us if you have any questions.

  • Via Email: info@webroute.com 
  • Via Phone Number: 07491436292
  • Via this Link: https://www.webroute.com/contact
  • Via this Address: Unit 6 Hill View Studios 160 Eltham Hill London United Kingdom SE9 5EA
    

E-Commerce SEO

We are offering you flexible solutions to promote your online store to potential customers...

Cookie Policy


  Definitions and key terms

  To help explain things as clearly as possible in this Cookie Policy, every time any of these terms are referenced, are strictly defined as:

  • Cookie: small amount of data generated by a website and saved by your web browser. It is used to identify your browser, provide analytics, remember information about you such as your language preference or login information.
  • Company: when this policy mentions “Company,” “we,” “us,” or “our,” it refers to Webroute, that is responsible for your information under this Cookie Policy.
  • Device: any internet connected device such as a phone, tablet, computer or any other device that can be used to visit Webroute and use the services.
  • Personal Data: any information that directly, indirectly, or in connection with other information — including a personal identification number — allows for the identification or identifiability of a natural person.
  • Service: refers to the service provided by Webroute as described in the relative terms (if available) and on this platform.
  • Third-party service: refers to advertisers, contest sponsors, promotional and marketing partners, and others who provide our content or whose products or services we think may interest you.
  • Website: Webroute."’s" site, which can be accessed via this URL: www.webroute.com
  • You: a person or entity that is registered with Webroute to use the Services.

  Introduction

  This Cookie Policy explains how Webroute and its affiliates (collectively "Webroute", "we", "us", and "ours"), use cookies and similar technologies to recognize you when you visit our website, including without limitation www.webroute.com and any related URLs, mobile or localized versions and related domains / sub-domains ("Websites"). It explains what these technologies are and why we use them, as well as the choices for how to control them.

  What is a cookie?

  A cookie is a small text file that is stored on your computer or other internet connected device in order to identify your browser, provide analytics, remember information about you such as your language preference or login information. They're completely safe and can't be used to run programs or deliver viruses to your device.

  Why do we use cookies?

  We use first party and/or third party cookies on our website for various purposes such as:

  ●    To facilitate the operation and functionality of our website;
  ●    To improve your experience of our website and make navigating around them quicker and easier;
  ●    To allow us to make a bespoke user experience for you and for us to understand what is useful or of interest to you;
  ●    To analyze how our website is used and how best we can customize it;
  ●    To identify future prospects and personalize marketing and sales interactions with it;
  ●    To facilitate the tailoring of online advertising to your interests.


  What type of cookies does Webroute use?

  Cookies can either be session cookies or persistent cookies. A session cookie expires automatically when you close your browser. A persistent cookie will remain until it expires or you delete your cookies. Expiration dates are set in the cookies themselves; some may expire after a few minutes while others may expire after multiple years. Cookies placed by the website you’re visiting are called “first party cookies”.

  Strictly Necessary cookies are necessary for our website to function and cannot be switched off in our systems. They are essential in order to enable you to navigate around the website and use its features. If you remove or disable these cookies, we cannot guarantee that you will be able to use our website.

  We use the following types of cookies in our website:

  Analytics and Customization Cookies

  These cookies collect information that is used to help us understand how our website is being used or how effective our marketing campaigns are, or to help us customize our website for you.

  We use cookies served by Google Analytics to collect limited data directly from end-user browsers to enable us to better understand your use of our website. Further information on how Google collects and uses this data can be found at: https://www.google.com/policies/privacy/partners/. You can opt-out of all Google supported analytics on our Websites by visiting: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout.

  Social Media Cookies

  These cookies are used when you share information using a social media sharing button or “like” button on our Site or you link your account or engage with our content on or through a social networking website such as Facebook, Twitter or Google+. The social network will record that you have done this. These cookies may also include certain code that has been placed on the platform to help track conversions from ads, optimize ads based on collected data, build targeted audiences for future ads, and remarket to qualified users who have already taken certain action on the platform.

  Third Party Cookies

  Some cookies that have been set on our website are not set on a first party basis by Webroute. The Websites can be embedded with content from third parties to serve advertising. These third party service providers may set their own cookies on your web browser. Third party service providers control many of the performance and functionality, advertising, marketing and analytics cookies described above. We do not control the use of these third party cookies as cookies can only be accessed by the third party that originally set them.

  How you can manage cookies?

  Most browsers allow you to control cookies through their 'settings' preferences. However, if you limit the ability of websites to set cookies, you may worsen your overall user experience, since it will no longer be personalized to you. It may also stop you from saving customized settings like login information. Browser manufacturers provide help pages relating to cookie management in their products.

  Browser manufacturers provide help pages relating to cookie management in their products. Please see below for more information.
   
  ●    Google Chrome
  ●    Internet Explorer
  ●    Mozilla Firefox
  ●    Safari (Desktop)
  ●    Safari (Mobile)
  ●    Android Browser
  ●    Opera
  ●    Opera Mobile


  Blocking and disabling cookies and similar technologies

  Wherever you're located you may also set your browser to block cookies and similar technologies, but this action may block our essential cookies and prevent our website from functioning properly, and you may not be able to fully utilize all of its features and services. You should also be aware that you may also lose some saved information (e.g. saved login details, site preferences) if you block cookies on your browser. Different browsers make different controls available to you. Disabling a cookie or category of cookie does not delete the cookie from your browser, you will need to do this yourself from within your browser, you should visit your browser's help menu for more information.

  Changes To Our Cookie Policy

  We may change our Service and policies, and we may need to make changes to this Cookie Policy so that they accurately reflect our Service and policies. Unless otherwise required by law, we will notify you (for example, through our Service) before we make changes to this Cookie Policy and give you an opportunity to review them before they go into effect. Then, if you continue to use the Service, you will be bound by the updated Cookie Policy. If you do not want to agree to this or any updated Cookie Policy, you can delete your account.

  Your Consent

  By using our website, registering an account, or making a purchase, you hereby consent to our Cookie Policy and agree to its terms.

  Contact Us

  Don't hesitate to contact us if you have any questions regarding our Cookie Policy.

  ●    Via Email: support@webroute.com
  ●    Via Phone Number: +447491436292
  ●    Via this Link: https://www.webroute.com
  ●    Via this Address: Unit 6 Hill View Studios 160 Eltham Hill London United Kingdom SE9 5EA
   

Google Serach Console

Web Analytics

Website analytics service is a professional webmaster analytics tool that offers you new opportunities to monitor the market as well as your own ranking or of competitors and for clear analytics business information.

Return & Refund Policy

  Updated at 2022-12-09

  Definitions and key terms

  To help explain things as clearly as possible in this Return & Refund Policy, every time any of these terms are referenced, are strictly defined as:

  ● Cookie: small amount of data generated by a website and saved by your web browser. It is used to identify your browser, provide analytics, remember information about you such as your language preference or login information.
  ● Company: when this policy mentions “Company,” “we,” “us,” or “our,” it refers to Webroute, that is responsible for your
  information under this Return & Refund Policy.
  ● Customer: refers to the company, organization or person that signs up to use the Webroute Service to manage the
  relationships with your consumers or service users.
  ● Device: any internet connected device such as a phone, tablet, computer or any other device that can be used to visit
  Webroute and use the services.
  ● Service: refers to the service provided by Webroute as described in the relative terms (if available) and on this platform.
  ● Website: Webroute."’s" site, which can be accessed via this URL: www.webroute.com
  ● You: a person or entity that is registered with Webroute to use the Services.


  Return & Refund Policy

  Thanks for shopping at Webroute. We appreciate the fact that you like to buy the stuff we build. We also want to make sure you have a rewarding experience while you’re exploring, evaluating, and purchasing our products.

  As with any shopping experience, there are terms and conditions that apply to transactions at Webroute. We’ll be as brief as our attorneys will allow. The main thing to remember is that by placing an order or making a purchase at Webroute, you agree to the terms set forth below along with Policy.

  If there’s something wrong with the you bought, or if you are not happy with it, you have 1 week to issue a refund and return your .

  If you would like to return a product, the only way would be if you follow the next guidelines:

  ● The package needs to come back with the original receipt of the purchase.
  ● The product has to be in the packaging we sent in the first place.
  ● The product has to be damage free, if we find any damage on the product we will cancel your refund immediately.


  Refunds

  We at ourselves to serving our customers with the best products. Every single product that you choose is thoroughly inspected, checked for defects and packaged with utmost care. We do this to ensure that you fall in love with our products.

  Sadly, there are times when we may not have the product(s) that you choose in stock, or may face some issues with our inventory and quality check. In such cases, we may have to cancel your order. You will be intimated about it in advance so that you don't have to worry unnecessarily about your order. If you have purchased via Online payment (not Cash on Delivery), then you will be refunded once our team confirms your request.
   
  We carry out thorough quality check before processing the ordered item. We take utmost care while packing the product. At the same time we ensure that the packing is good such that the items won’t get damaged during transit. Please note that Webroute is not liable for damages that are caused to the items during transit or transportation.

  We will revise your returned product as soon as we receive it and if it follows the guidelines addressed above, we will proceed to issue a refund of your purchase. Your refund may take a couple of days to process but you will be notified when you receive your money.

  Shipping

  Webroute is responsible for return shipping costs. Every returning shipping is paid by Webroute, even if the item didn’t have free shipping in the first place.

  Your Consent

  By using our website, registering an account, or making a purchase, you hereby consent to our Return & Refund Policy and agree to its terms.

  Changes To Our Return & Refund Policy

  Should we update, amend or make any changes to this document so that they accurately reflect our Service and policies. Unless otherwise required by law, those changes will be prominently posted here. Then, if you continue to use the Service, you will be bound by the updated Return & Refund Policy. If you do not want to agree to this or any updated Return & Refund Policy, you can delete your account.

  Contact Us

  If, for any reason, You are not completely satisfied with any good or service that we provide, don't hesitate to contact us and we will discuss any of the issues you are going through with our product.

  ● Via Email: support@webroute.com
  ● Via Phone Number: +447491436292
  ● Via this Link: https://www.webroute.com/contact
  ● Via this Address: Unit 6 Hill View Studios 160 Eltham Hill London United Kingdom SE9 5EA

EULA

  What is Spam?

  Spam is any commercial email sent without the recipient’s permission. A commercial email is defined as an electronic mail message aimed at the commercial advertisement or promotion of a product or service.

  Permission to send emails

  Here at Webroute, we adhere to the Anti-Spam Policy. Our automatic newsletter, as well as emails sent by our sales and support managers, are intended for users or subscribers who are registered on our website and have voluntarily provided us with their user data. When registering in the Webroute system or entering any personal data, the user gets a notification about the Terms of Service and Privacy Policy that we use on our website. He or she should accept them to proceed.

  Email subscription cancellation

  Every client may easily unsubscribe from our newsletter by using his/her setting page in their account or clicking the unsubscribe link at the bottom of our newsletter. If the user has created a report that is automatically sent according to the given schedule, then he/she can stop this mailing by using the reports page in his/her account or by clicking the disable report delivery link at the bottom of our newsletter.

  Email letter and infrastructure monitoring

  We constantly monitor the statistical indicators of the letters we send and check the reliability of the infrastructure we use.
  We put a premium on everything from the domain authority and an IP address to the spam-blocking ratio, deliverability indicator, and open rate.
  The services like MX Lookup, Postmaster tool, Mail tester help us adhere to the most protected practices of sending emails to our clients.

  Receiving unwanted messages from us

  In case you receive any message from us that may be considered as spam, please contact us using the details below, and this will be investigated.


  Email: info@webroute.com
  Skype:  
  Phone: +44 7491 43 62 92 - United Kingdom

Web Development

If you have an online project merely in design stage, you can complete web development process of those projects with Webroute. Let us take over design and software processes of your projects and bring life into them through our web development services.

Content Creation

Just like you need to make a production as a company to gain income and recognition from a business, you need to create contents that will attract people or show your field of expertise in the world of technology.

Mobile Application

Web sites are now poor tools compared to mobile applications. We saw these issues and directly increased our mobil application development skills.

Desktop Web Software

Ease of product or service management by a company ensures more effective and reliable marketing power.

Api and Integration

We are offering custom api and integration solutions for all infrastructures and systems.

  Api Integration

  API Integration is the abbreviation of (Application Programming Interface) in English. Admittedly, APIs are a must for any business wishing to compete on digital platform. Integration process of APIs related to individual operating systems and programming languages is an important and critical work.

  For example, creation and management of APIs to integrate existing and in-house systems to modern applications is a time consuming work, and generally takes months to accomplish. This diverse field falls within our expertise. We are ready to serve you in API integration field.

  API Integration Process Works

  API Integration:

  In a very short time, our expert personnel can, to create a standard API containing a business logic, make any core system capable of automatically segregate strong meta data. At the end of clean and quality process to be carried out by our integration unit, you will be able to get the service you want without any flaws and with continous technical support.

  API Design: 

  Using built-in templates and wizards developed in-house by our company, or customized code structures, we can automatically expand backend asset objects to web or mobile applications, RES APIs or SOA web services. Likewise, this process is also initiated and accomplished by a professional team. Thus, you will have both a useful design and a highly functional API.

  Development:

  We can inject multiple security layers and accelerate the performance. We can organize meta data to create a customized solution if necessary. We can also initiate a development process for the topics you demand or may demand.

  Developmental Works

  ● In case of a previously created API, our experts can perform analysis work.

  ● Api bizim tarafımızdan geliştirildi ise gerekli kodsal müdahaleler ile oluşan sorun ve problemlerin ortadan kaldırılması.

  ● In case of an API developed by us, issues and problems can be eliminated through necessary code interventions.

  ● Additional updates to get higher impact.

   Distribution

  We can develop types for easy consummation and reuse of API by any developer through innovations anywhere and any time. 

  Testing

  The API software developed and owned by us help us cope with built-in JUnit test and other ongoing tests suring operation. Thus, we can perform our tests without severe problems and achieve clear results in the future.

  Management

  You’ve got full power! We are developing your APIs in a way that allows you to easily manage and monitor who uses your APIs, how and where they are used, saving you from checking software areas. We are managing the entire process with utmost care, and also making them easy for your use.

  You may get detailed information and services for all aforementioned areas individually or as a full package, and quickly achieve the solution you need. All you need to do is to contact us through any communication channel, and leave the rest to us.

Call Center Software

Strengthen your sales and customer engagement teams with powerful inbound, outbound, and blended calling mechanism integrated into the call center software.

Cloud-PBX

Webroute

Seo Study Tools

Homepage F.A.Q.

Frequently asked questions

Feeling inquisitive? Have a read through some of our FAQs or contact our supporters for help

When it comes to SEO, a combination of analytical thinking and marketing skills should be combined. Also, it is essential to be creative for coming up with interesting and unique content.

No, because all provided backlinks are carefully selected and carefully linked by our SEO experts. In this way, there is no possibility of damaging the website.

You may have received SEO service and have increased your website to the top of the search results. Still, many other website owners think the same way. Therefore, SEO should be a continuous process. You should always be one step ahead of your competitors.

A successful SEO expert does not guarantee the first page or place in the target keyword. Because it is not possible to give such a guarantee in terms of the working system of search engines. For this reason, we aim to bring websites as a whole to a better position in our work. While it doesn't guarantee any position on a particular keyword, both main target keywords and side keywords will increase rankings and visitor numbers.

Newsletter

Subscribe our newsletter

Subscribe our newsletter
Subscribe our newsletter
E-mail Get a Quote Call us Whatsapp Support